Zwiększające się liczebnie populacje niektórych gatunków zwierząt chronionych oraz objętego moratorium łosia, czynią uciążliwe szkody i stają się w niektórych rejonach kraju zarzewiem wielu konfliktów. Widząc rosnącą z każdym rokiem skalę tego problemu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku wspólnie z Leśnym Kompleksem Promocyjnym „Lasy Środkowopomorskie”: Nadleśnictwem Karnieszewice, Nadleśnictwem Polanów, Nadleśnictwem Warcino, Forum dla Natury, Polskim Towarzystwem Leśnym oraz Nadleśnictwem Drawsko zorganizowały na początku grudnia ubiegłego roku seminaria mające na celu przygotowanie leśników i myśliwych oraz przedstawicieli wielu instytucji zainteresowanych zwierzętami dziko żyjącymi do merytorycznej debaty wokół niezbędnego, zrównoważonego zarządzania ich populacjami.

Zainteresowanie tematyką zamieszczoną w programie potwierdziła stuprocentowa frekwencja i uczestnictwo 93 osób reprezentujących różne instytucje lokalne, regionalne i krajowe. Prelegentami seminariów byli uznani eksperci mi.in.: profesorowie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Instytutu Badawczego Leśnictwa czy też specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Komisji Łowieckiej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W trakcie seminarium zaprezentowano aktualny stan populacji żubrów, łosi, wilków i bobrów w Polsce, który potwierdza niekwestionowany sukces ich odbudowy. Wskazano również na zagrożenia, w tym występujące choroby omawianych gatunków. Przytoczono wpływ na inne zwierzęta oraz na środowisko przyrodnicze i gospodarkę. Zaakcentowano także zaangażowanie i istotną rolę wielu pokoleń leśników oraz myśliwych w ochronie, monitoringu i dotychczasowym zarządzaniu populacjami zwierząt chronionych. Przypomniano dotychczasowe, dobre praktyki zarządzania żubrami. Zasugerowano także potrzebę przywrócenia odstrzałów selekcyjnych żubrów na zasadach komercyjnych, z których przychody pomagałyby w ich ochronie, wypłacaniu odszkodowań czy rozwojowi badań nad tym gatunkiem.

Zwrócono także uwagę, na właściwe traktowanie zwierząt dziko żyjących, w tym przede wszystkim na zachowywanie odpowiedniego dystansu ze względów bezpieczeństwa człowieka i dobrostanu zwierząt. Podkreślono także, stwierdzane naganne praktyki w skracaniu dystansu człowieka do zwierząt dziko żyjących, np. poprzez podawanie karmy żubrom wprost z rąk lub organizowanie tzw. „safari żubrowych”. Wskazano potrzebę kontynuacji aktywnego uczestnictwa leśników i myśliwych w monitoringu i czynnej ochronie zwierząt chronionych na terenie całego kraju, a także poruszono temat wprowadzenia zrównoważonego zarządzania populacjami żubrów, łosi, wilków i bobrów w Polsce.

W drugim dniu seminarium, dedykowanym myśliwym i leśnikom – uczestniczyło blisko 260 osób. Do organizacji tego dnia seminarium zostały zaproszone również ZO PZŁ w Słupsku i Koszalinie, które włączyły się finansowo i organizacyjnie. Podczas spotkania omawiano zagadnienia dotyczące łowiectwa – gospodarowanie zwierzętami łownymi i chronionymi, w tym między innymi wilkami i żubrami, czy objętymi moratorium łosiami oraz inwazyjnymi gatunkami obcymi. Mając na uwadze ostatnie pomyłki odstrzału żubrów i łosi w Polsce, przypomniano także o odpowiedzialności myśliwego za każdy oddany strzał. Omówiono również dokładnie konsekwencje jakie wynikają z zabicia gatunku zwierząt prawem chronionych.

O potrzebie organizowania tego typu seminariów i debat świadczy fakt przybycia między innymi przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, wielu leśników i myśliwych, reprezentantów parków narodowych czy regionalnych dyrekcji ochrony środowiska oraz stowarzyszeń pozarządowych. Jak widać potrzeba spotkań i rozmów na temat zarządzania populacjami zwierząt dziko żyjących w naszym kraju, w tym również tych podlegających ochronie jest bardzo duża. Bo przecież komu jak nie leśnikom i myśliwym zależy najbardziej na utrzymaniu zwierzostanów na takim poziomie, aby nie zagrażało im wyginięcie, ale także na takim, aby nie czyniły one istotnych szkód w gospodarce rolnej, leśnej czy rybackiej oraz nie zagrażały człowiekowi.

Aktualnie trwa przygotowywanie materiałów do wydania publikacji zawierającej artykuły napisane na podstawie referatów przedstawianych podczas seminariów. Jednak zasadniczym celem organizowanych spotkań – poza merytoryczną edukacją prowadzoną przez najlepszych ekspertów w kraju –  jest opracowanie i złożenie petycji z propozycjami zmian przepisów prawa, które umożliwią legalne, zrównoważone zarządzanie populacjami żubra, łosia, wilka i bobra w Polsce.