
Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY z działalności merytorycznej za okres sprawozdawczy od 01 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.
W dniach 27 – 29 stycznia 2023 r. Stowarzyszenie FORUM DLA NATURY współorganizowało razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku, Leśnym Kompleksem Promocyjnym „Lasy Środkowopomorskie”, Nadleśnictwem Polanów, Nadleśnictwem Karnieszewice, Nadleśnictwem Warcino oraz Polskim Towarzystwem Leśnym Oddział w Szczecinku – warsztaty konsultacyjne ws zarządzania zwierzętami dziko żyjącymi. W wydarzeniu uczestniczyło 17 osób. 7 lutego 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY przygotował i wysłał pismo do Pani Urszuli Pasławskiej, przewodniczącej Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, dotyczące statusu wilka (Canis lupus) w kontekście aktualnych problemów wynikających ze wzrostu
liczebności jego populacji. Pismo zostało wysłane także do wiadomości Pani Profesor Wandy Olech-Piaseckiej, przewodniczącej Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
9 marca 2023 r. odbyło się robocze spotkanie przedstawiciela Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Grzegorza Jaworskiego z Profesor Aleksandrą Matulewską z Zakładu Badań nad Wielojęzycznością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmiotem rozmów była między innymi antropomorfizacja zwierząt i roślin oraz określenie możliwych działań w celu poprawy wizerunku leśników i myśliwych w społeczeństwie.
12 kwietnia 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY przesłał pismo do Małgorzaty Golińskiej, Podsekretarza Stanu, Głównego Konserwatora Przyrody, zawierające wnioski z seminariów przeprowadzonych w dniach 1 i 2 grudnia 2022 r., których inicjatorem i współorganizatorem było Stowarzyszenie FORUM DLA NATURY. Główne z nich to potrzeba kompleksowego zarządzania zwierzętami dziko żyjącymi i podjęcie działań na rzecz poprawy wizerunku grup społecznych odpowiedzialnych za użytkowanie lasów i zwierzyny.
14 kwietnia 2023 r. na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karnieszewice, przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Grzegorz Jaworski uczestniczył w posiedzeniu Rady Naukowo – Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.
24 kwietnia 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY współorganizował z RDLP w Szczecinku warsztaty szkoleniowe przeznaczone dla rzeczników, osób zajmujących się edukacją przyrodniczo-leśną oraz obsługujących Facebook w nadleśnictwach. W warsztatach w charakterze prelegenta uczestniczyła Profesor Aleksandra Matulewska z Zakładu Badań nad Wielojęzycznością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
17 maja 2023 r., podczas konferencji pt.: „Aktualne problemy zarządzania drzewostanami wokół aglomeracji miejskich i miejscowości turystycznych”, zorganizowanej w Mielnie przez Nadleśnictwo Karnieszewice, przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Grzegorz Jaworski, wygłosił referat pt.:”
Wpływ antropomorfizacji zwierząt i roślin na społeczne postrzeganie, w tym akceptację zarządzania zasobami przyrodniczymi”.
18 maja 2023 r. podczas konferencji pt.: „Łowiectwo na Pomorzu Środkowym, a równowaga gatunków i równowaga społeczna”, zorganizowanej w Akademii Pomorskiej w Słupsku przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku,
przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Anna Jaworska-Czech wygłosiła referat pt.: „Ochrona i potencjalne zarządzanie wolno żyjącymi populacjami żubra, łosia, wilka i bobra”. W związku z dyskusją podczas tego wydarzenia opracowano i wysłano do organizatorów cztery wnioski.
17 czerwca 2023 r. podczas spotkania Komisji Łowieckiej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Leśnego, został wygłoszony referat przez Grzegorza Jaworskiego pt.: „Wpływ antropomorfizacji zwierząt i roślin na społeczną akceptację zarządzania zasobami przyrodniczymi”.
19 czerwca 2024 r. przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Piotr Beszterda przedstawił koncept projektu pt.: „Sztuka bliżej natury” w kooperacji z Hajnówka Centralna – Stacja Kultury, podczas seminarium z udziałem pracowników trzech parków narodowych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Narwiańskim Parku Narodowym.
24 czerwca 2023 r. podczas spotkania Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Czarnoborze został wygłoszony referat przez Grzegorza Jaworskiego pt.: „Przyczyny braku społecznej akceptacji zarządzania zasobami przyrodniczymi”.
W dniach od 3 do 5 lipca 2023 r., podczas warsztatów w Pałacu Sypniewo, na terenie Nadleśnictwa Lutówko (RDLP w Toruniu), przedstawiciele Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Piotr Beszterda i Grzegorz Jaworski prezentowali: a) „Przyrodnicze podstawy zarządzania populacjami jeleni” oraz b) „Wpływ antropomorfizacji zwierząt i roślin na społeczną akceptację zarządzania zasobami przyrodniczymi”.
10 lipca 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY zwrócił się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów o wyrażenie zgody na zamieszczenie na naszej stronie internetowej, w formacie pdf publikacji pt.: „Współczesne problemy zarządzania zwierzętami dziko żyjącymi”. W dniu 11 lipca 2023 r. otrzymaliśmy zgodę na zamieszczenie publikacji na naszej stronie internetowej.
21 września 2023 r. przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Grzegorz Jaworski uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym, dotyczącym zarządzania populacją żubrów zachodniopomorskich.
W dniach od 9 do 13 października 2023 r. w Leśnym Pensjonacie Kawka na terenie Nadleśnictwa Warcino Stowarzyszenie FORUM DLA NATURY współuczestniczyło w organizacji trzech edycji warsztatów dotyczących problematyki ekosystemów leśnych, dedykowanych między innymi zastępcom nadleśniczych i inżynierom nadzoru z RDLP w Szczecinku.
26 października 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY wysłał do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku list intencyjny z propozycją i deklaracją współpracy z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe. W piśmie zawarto sugestię utworzenia ośrodka edukacji i wymiany doświadczeń leśników na terenie RDLP w Szczecinku o nazwie: Centrum Edukacyjne Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.
13 listopada 2023 r. w Urzędzie Morskim w Szczecinie przedstawiciel Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY Jarosław Staniszewski uczestniczył w Naradzie Techniczno-Gospodarczej, której celem było sformułowanie „Projektu planu urządzenia lasu dla lasów będących w użytkowaniu Urzędu Morskiego w Szczecinie na lata 2023 – 2032” oraz akceptacja sporządzonej „Prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000”.
4 grudnia 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY zwrócił się do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku z prośbą o włączenie przedstawiciela naszego stowarzyszenia do składu nowej rady naukowo-społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.

Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia FORUM DLA NATURY z działalności merytorycznej za okres sprawozdawczy od 01 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
W dniu 31 stycznia 2022 roku wysłaliśmy kolejne pismo do Ministra Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w związku z brakiem odpowiedzi na pisma z 31 marca 2021 r. oraz z 7 maja 2021 roku w sprawie dobrostanu zwierząt dziko żyjących. MKiŚ, niestety nie wprowadziło zmian we wnioskowanym zakresie oraz nie udzieliło odpowiedzi na nasze pismo.
W dniach 17 – 18 lutego 2022 roku odbyło się robocze spotkanie zespołu ds. zwiększania lesistości. Podczas spotkania analizowano tematykę dotyczącą potencjalnych możliwości zwiększenia lesistości i zadrzewień oraz dyskutowano o potrzebie opracowania i wydrukowania ulotki.
W dniu 01.03.2022 roku wysłaliśmy do Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa pismo ws zwiększenia stabilności przyrodniczej i produkcyjnej terenów rolniczych w Polsce. Zaprosiliśmy na organizowane przez nasze stowarzyszenie warsztaty przyrodnicze na terenie Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi (w likwidacji).
W dniach od 10 do 11 czerwca 2022 roku w Zakładzie Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Turwi (w likwidacji) oraz w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) w Czempiniu zorganizowane zostały warsztaty przyrodnicze z udziałem członków naszego stowarzyszenia oraz zaproszonych gości: dr Daria Danecka z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Głównymi tematami spotkania były kwestie związane z Europejskim Zielonym Ładem, koniecznością zwiększania lesistości oraz objęcia ochroną ścisłą 10% obszarów lądowych Europy. W podsumowaniu spotkania wskazano na potrzebę dalszej pracy nad powyższym zagadnieniem.
12 lipca 2022 roku w Bobolicach odbyło się robocze spotkanie zespołu ds. zwiększania lesistości. Dyskutowano między innymi na temat treści ulotki pt.: “Zwiększanie powierzchni lasów i zadrzewień w Polsce. Sieć zielonej infrastruktury”.
W dniu 8 października 2022 roku wysłano do Edwarda Siarki, Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa MKiŚ pismo ws zwiększania powierzchni lasów i zadrzewień w Polsce i sieci zielonej infrastruktury. Wskazaliśmy między innymi potrzebę krajowej inwentaryzacji przydatnych do zalesień powierzchni. Zaproponowaliśmy przekazanie Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe gruntów do zalesienia, będących w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zasugerowaliśmy także uruchomienie odpowiedniego wsparcia na zalesienia gruntów rolnych innych własności. Zaproponowaliśmy uznawanie nalotów powstających samoistnie na gruntach rolnych wraz z ich przeklasyfikowaniem na grunt leśny i wykazywaniem jako ochronę naturalnych procesów. Wymienialiśmy także potrzebę zwiększania powierzchni zadrzewień w agrocenozach oraz zazielenienia wsi i miast. Sugerowaliśmy prowadzenie akcji edukacyjnych i promocyjnych nakierowanych na rolników, leśników, mieszkańców wsi i miast, dzieci i młodzieży oraz uruchomienie cyklu szkoleń z zakresu zielonej infrastruktury dla wybranych podmiotów. Do pisma załączyliśmy roboczy materiał do opracowania ulotki na temat zwiększania powierzchni lasów i zadrzewień w Polsce oraz sieci zielonej infrastruktury.
W październiku 2022 roku wystąpiliśmy do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku oraz przewodniczącego szczecineckiego Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego z inicjatywą organizacji seminariów na temat problemów z zarządzaniem zwierzętami dziko żyjącymi w Polsce.
W dniach 1 i 2 grudnia 2022 roku wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku, Polskim Towarzystwem Leśnym Oddział w Szczecinku, Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie i Słupsku – zorganizowaliśmy seminaria dla około 400 osób, głównie leśników, myśliwych, samorządowców, NGO’s i przedstawicieli mediów. Następnie, aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowywaniu materiałów do wydania publikacji z referatami z ww. seminariów.